راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان در ایران

راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان

دو مدل نان داریم. نوع اول نان‌ های صنعتی هستند که با دستگاه ها و بدون دخالت انسان تولید شده و نوع دوم نان سنتی می باشد که در این‌ جا طرح راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان صنعتی و مراحل پخت آن را خدمت شما ارائه می‌ دهیم.نان یکی از محصولات صنایع غذایی می باشد که مصرف بالایی دارد .

برای راه‌ اندازی مجتمع تولیدی ابتدا باید میزان سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید را مدنظر قرار دهید. راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان در تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست برای راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان با سرمایه کم نیازمند دستگاه‌ های مخصوص پخت نان، مکان مناسب برای مجتمع تولیدی و کارگرانی که مراحل پخت نان را بلد می‌ باشند نیاز دارید

اگر شما قصد سرمایه‌ گذاری و راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان را دارید باید این مسئله برایتان روشن شود که سرمایه‌ گذاری در هر زمینه‌ ای نیازمند صبر و حوصله فراوان است. ممکن است برای راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان شما شش ماه به‌ طور مداوم در حال صرف هزینه‌ باشید تا کارهای ابتدایی این مجتمع را راه‌ اندازی کنید در آن ۶ ماه هیچ سودی از پول‌ های خرج شده به سمت شما روانه نمی‌ شود. پس‌ از ۶ ماه نیاز است ۲ الی ۳ ماه نیز مجتمع تولیدی تان کار کند تا شما به سود برسید پس صبر و حوصله در این کار امری ضروری است.

کیفیت نان‌ های صنعتی نسبت‌ به نان‌ های سنتی بالاتر است زیرا از ابتدای کار تا مراحل انتهایی، نان‌ ها به وسیله دستگاه‌ های اتوماتیک و بدون دخالت دست پخته می‌ شوند آن‌ هم به علت بکار بردن افزودنی‌ هایی که باعث بالا رفتن ارزش تغذیه‌ ای نان هم می‌ شوند و همچنین عمل تخمیر در تهیه نان‌ های صنعتی کامل‌ تر انجام می‌ شود. ایمنی و بهداشت نیز در تهیه نان‌ های صنعتی بالاتر از نان‌ های سنتی می‌ باشد.

 مراحل خط تولید نان

می خواهیم به طور مختصر مراحل خط  تولید نان را شرح دهیم. لطفا در ادامه نیز با ما همراه باشید.

مرحله اول:

 آماده‌ سازی مواد اولیه در راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان

برای راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان در اولین مرحله نیاز است تا مواد اولیه مورد نیاز را آماده کنیم ترکیبات مورد نیاز نان صنعتی عبارت‌ اند از: آرد، آب، خمیر مایه و نمک که همانند نان سنتی می‌ باشد و هیچ فرقی در این زمینه با هم ندارند. در تهیه خمیر با توجه به فرمولاسیون می‌ توانیم از برخی مواد مانند شکر، گلوتن، روغن، شیر و … نیز استفاده کنید.

خط تولید نان حصیری
ادامه مطلب

مراحل خط تولید نان

مرحله دوم:

 تولید خمیر نان در راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان

در این مرحله از راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان صنعتی نیاز است خمیر مناسب تولید شود برای تولید خمیر ابتدا باید آرد آماده‌ شده برای آماده‌ سازی آرد نیاز است آن را الک کنید تا هوا بین ذره های آرد وارد شود.

مرحله سوم:

 چانه گیری و تخمیر میانی

در این مرحله از تولید نان صنعتی در راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان نیاز است تا چانه گیری و تخمیر میانی را انجام دهیم پس‌ از این‌ که خمیر را آماده کردیم نیاز است تا برای مدتی استراحت اولیه داشته باشد هنگامی‌ که خمیر ور آمده بود به درون مخزن تقسیم کننده برده می‌ شود و عملیات چانه گیری انجام می‌ شود. در عملیات چانه گیری خمیر به قطعاتی به‌ اندازه هر قرص نان تقسیم می‌ شود این کار با استفاده از دستگاه‌ های چانه گیر انجام می‌ شود

 

انواع ماشین‌ های چانه گیر عبارت‌ اند از: حجمی، پیستونی، محفظه‌ ای و نواری.

پس‌ از این‌ که چانه گیری انجام شد به وسیله دستگاه گرم‌ کننده نیاز است تا چانه‌ ها به‌ صورت کروی در بیایند آن‌ هم به دلیل این‌ که اگر چانه‌ ها غیر منظم و سطوح غیر یکنواخت داشته باشند باعث می‌ شود که منافذ زیادی درون نان بوجود بیاید و گازها به‌ راحتی از آن خارج شود. برای گرد کردن چانه‌ ها تکه‌ های خمیر را وارد دستگاه می‌ کنیم تا این کار انجام شود سپس با استفاده از تسمه‌ نقاله به گرم‌ خانه هدایت می‌ شوند برای این‌ که چاله‌ ها حالت چسبندگی نداشته باشند با استفاده از آرد پاش مقداری آرد روی آن‌ ها می‌ ریزیم . این مرحله از آرد پاشی می‌ تواند در تمام مراحلی که نیاز بود انجام شود. پس‌ از این‌ که خمیرها از دستگاه‌ های گرم‌ کننده خارج شدند لازم است مدت کوتاهی به آن‌ ها دست نزنیم که این مرحله تخمیر میانی نام دارد. در این مرحله رطوبت نیاز است تقریباً حدود ۷۵ درصد و درجه دمایی مناسب ۲۸ درجه می‌ باشد. عمل تخمیر میانی در این دمای ذکر شده باید ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد . عمل تخمیر در اتاق‌ هایی که مخصوص این کار هستند و در تونل‌ های تنور که دما و رطوبت مناسب را دارند انجام می‌ شود.

مرحله چهارم:

 قالب‌ گیری و تخمیر نهایی 

در این مرحله از راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان باید قالب‌ گیری و تخمیر نهایی انجام شود. به این صورت که پس‌ از این‌ که تخمیر میانی به پایان رسید و عملیات فرم دهی روی خمیرها انجام شد به سراغ عملیات قالب‌ گیری می‌ رویم و ویژگی‌ هایی مانند شکل ظاهری ، درجه پوکی، خلل و فرج و حجم نان تاثیر گذار است.پس‌ از این‌ که فرم دهی انجام شد و قالب‌ گیری صورت گرفت چانه‌ ها در سینی‌ های مخصوص این کار گذاشته می‌ شوند.

خط تولید نان بستنی چه ویژگی دارد ؟
ادامه مطلب

مرحله بعد از قالب‌ گیری تخمیر نهایی نام دارد تخمیر نهایی به این صورت است که باید خمیر را در اتاقک‌ های مخصوص یا واگن‌ های تخمیر با رطوبت مناسب ۸۰ الی ۸۵ درصدی و در دمای ۳۵ الی ۳۷ درجه به مدت نیم‌ ساعت تا نهایتاً ۱ ساعت انجام شود در این مرحله اتفاق‌ هایی به‌ شرح زیر رخ می‌ دهد که عبارت‌ اند از:

خمیر خشک‌ شده و اجزای تشکیل‌ دهنده آن متورم می‌ شود

انجام مراحل راه اندازی مجتمع تولیدی نان

به دلیل این‌ که مخمرها فعالیت‌ های آنزیمی دارند عطر و طعم خاصی به خمیر می‌ دهند.

گازهای حاصل از تخمیر به‌ صورت یکنواخت پخش می‌ شود.

قبل از این مراحل خمیر یک خاصیت کشسانی دارد اما پس‌ از تخمیر نهایی این خاصیت کاهش می‌ یابد.

مرحله پنجم :

پختن نان

در این مرحله خمیر ویژگی مخصوص خود را پیدا کرده و به حالت‌ های مطبوع و خوشمزه رسیده‌ است. کیفیت نانی که می‌ پزید بستگی زیادی به این مرحله دارد .

برای پخت نان از حرارت مستقیم نباید استفاده کنیم و با استفاده از دستگاه‌ های مخصوص ، حرارت در تمام فضاهای نان انتقال می‌ یابد .

مرحله ششم و آخر از راه‌اندازی مجتمع تولیدی نان:

 سرد کردن و بسته‌ بندی نان‌ در راه‌ اندازی مجتمع تولیدی نان

نان پس‌ از این‌ که از دستگاه‌ ها خارج شد وارد مرحله سرد کردن و بسته بندی نان می شویم.  باید به‌ طور مخصوصی آن را سرد کرده و آماده بسته‌ بندی شود. در مجتمع‌ بزرگ تولیدی نان پس‌ از این‌ که نان از فر خارج شد به‌ طور مستقیم و بدون دخالت دست وارد سرد کننده های مخصوص شده و پس‌ از این‌ که به دمای مناسب رسید به قسمت بسته‌ بندی منتقل می‌ شود تا تمام مراحل آن بدون دخالت دست انجام شود.

شرکت آذر اندیشان با توجه به فعالیت و تجربه های لازم و داشتن اطلاعات کافی از انواع کسب و کار ها از جمله راه اندازی مجتمع تولیدی نان و سایر تولیدی ها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد لطفا بقیه صفحات این وبسایت را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *