انواع آرد و خواص آن ها

انواع آرد و کاربرد و خواص آن ها

آشنایی با انواع آرد، خواص و کاربرد آن

با توجه به نوع و خواص هر آرد، می‌توان از آن در تهیه نان‌ها، نانوایی‌ها، کیک‌ها، بیسکوییت‌ها، دسرها و محصولات شیرینی‌پزی استفاده کرد. همچنین، در انتخاب آرد برای مصرف، نیاز است به نیازها و ترجیحات شخصی خود دقت کنید و مطمئن شوید که آرد انتخابی با مورد استفاده و سلیقه شما سازگاری دارد.

انواع آرد و خواص آن ها بخش مهمی از غذاهای ما هستد که تقریبا می توان گفت غیر قابل حذف هستند،آردها ماده ای پودری شکل هستد که از دانه‌ی غلات یا مواد نشاسته‌دار به دست می‌آیند، انواع آرد شامل

آرد نول ، آرد گندم کامل ،  آرد ستاره ، آرد جوانه گندم ، آرد همه منظوره ، آرد برنج ، آرد سمولینا ، آرد ایرمیک ،  آرد ذرت ، آرد نخود چی ، آرد سوخاری ، آرد 150 ، آرد فوری ، آرد تریتیکاله  ، آرد تیره ، آرد سیب زمینی، آرد خبازی ، آرد چاودار، آرد گندم سیاه ، آرد جو.

خواص آرد نول چیست؟

آرد نول یا  آرد سه صفر یا  آرد سفید قنادی  دارای بافتی نرم و یکنواخت می باشد که رنگ  آن روشن و فاقد سبوس  است و مدت انقضای کمی دارد.آرد نول یا آرد آجیلی، از ترکیب گندم و دانه‌های آجیل مانند بادام، فندق و پسته تهیه می‌شود. این نوع آرد برای تهیه محصولات خشکباری، نان‌های آجیلی و شیرینی‌های خشکباری مناسب است.

خواص:

آرد نول که دارای املاح معدنی است که برای جلوگیری از چروک دست خاصیت مفیدی دارد ، این  آرد دارای املاح معدنی مانند اهن ، روی ، منیزیم و همچنین فیبر و گلوتن بالایی است..

کاربرد:

از کاربرد نول متوان به تهیه انواع محصولات قنادی مانند: شیرینی پزی ، کیک پزی و… ، خمیر پیتزا ، حلوا وغذاهای مختلف اشاره کرد. همچنین از این  آرد در کارخانجات  برای تهیه ماکارونی استفاده می کنند.

 آرد گندم کامل چه خواصی و کاربردی دارد؟

آردگندم کامل یا همان آرد سبوس دار به  آردی گفته می شود که اجزایی شامل دانه ی گندم ، جوانه پنهان ، اندوسپرم یا همان مغز و سبوس آن است . آرد گندم کامل با حفظ پوسته و جوانه گندم تهیه می‌شود. این نوع آرد دارای مقدار زیادی فیبر، ویتامین‌ها و مواد مغذی است. استفاده از آرد گندم کامل در تهیه نان‌ها، محصولات نانوایی و سلطانی‌ها به دلیل خواص سلامتی بیشتر آن توصیه می‌شود.

خواص:

از خواص  آن می توان به ویتامین های مختلفی مانند A , B , E , C و همچنین دارای مقدار قابل توجهی فیبر ، مواد معدنی ،آنتی اکسیدان و فیتوشیمیکال است . برای کسانی که بیماری سیلیاک دارند خطرناک است .

کاربرد:

این آرد برای تهیه نان سنگک ، نان لواش خشک ،تهیه ی بیسکویت ساقه طلایی ،  دایجستیو و سایر بیسکویت های سبوس دار ،شیرینی ، کراکر و توتیلا به کار می رود.

جهت مشاهده خطوط تولید انواع نان بستنی کلیک کنید !

آرد ستاره و کاربرد آن

دارای سبوس به مقدار تقریبا  19 درصد است که منبع استخراج آن بیشتر مغز دانه و لایه های اطراف مغز دانه  است و آردی است که درصد  بیشتر آن  را مغر دانه تشکیل می دهد .

خواص:

 مقدار گلوتن آرد ، شاخص میزا ن پروتئین  می باشد و خواص فیزیکی گلوتن ،شاخص قوت ، آرد است .گلوتن این آرد به اندازه ای است که بالاترین حجم  را برای محصول نهایی مهیا می کند.

کاربرد :

انواع کیک ،کلوچه ،شیرینی ،کراکر ،نان های سنتی ، نان های حجیم ،باگت ،  فرانسوی از کاربرد های این آرد  هستند.

آرد جوانه گندم چیست؟

آرد جوانه گندم  یا آرد مالت از گندمی که تازه جوانه زده است را خشک و سپس آسیاب  می کنند. منبع این آرد جوانه گندم یا بخش نشاسته ای آن به وجود می آید و به هیچ وجه سبوس ندارد.

آرد جوانه گندم از جوانه گندم تهیه می‌شود و دارای مقدار زیادی فیبر و مواد مغذی است. این نوع آرد برای تهیه نان‌های سبک و قابل هضم، محصولات نانوایی و سلطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص:

این ماده غذایی خواص بسیار بالایی دارد ، سرشار از منبع مواد بسیار مغزی مانند: ویتامین B , E ،روی ، منیزیم  است . تقویت سیستم ایمنی بدن ، بهبود سلامت قلب و عروق ، پیشگیری از  سرطان از خواص آن است .

 کاربرد:  

از استفاده  مهم آرد جوانه گندم می توان به تهیه سوهان ، سمنو ، حلوا ، کلوچه ، ابمیوه و شیر خشک اشاره کرد .

انواع آرد و خواص آن
انواع آرد و خواص آن ها

آرد همه منظوره چیست و چه خواصی دارد

 این آرد دارای  7 تا  12 درصد پروتئین است. میزان گلوتن موجود در آرد همه منظوره متوسط می باشد. تقریبا آردی که از قنادی ها و فروشگاه ها تهیه می کنیم از این نوع  آرد است .آرد همه منظوره یا آرد سفید، از گندم تهیه می‌شود و پوسته و جوانه‌های گندم را از بین برده می‌شود. این نوع آرد برای تهیه نان‌ها، کیک‌ها، بیسکوییت‌ها و محصولات نانوایی مختلف استفاده می‌شود.

اصول مهم برای راه اندازی خط تولید دونات گرد
ادامه مطلب

خواص:

به دلیل حذف سبوس و از دست دادن مواد مغذی ، آرد همه منظوره معمولا با ویتامین ها و مواد مغذی غنی می شود.

کاربرد:

شیرینی های شکری ، کیک لایه شکلاتی ، پنکیک ، پیتزا ، کراست پای ، رشته فرنگی ، بیسکویت ، نان از کاربردهای این آرد هستند .

جهت مشاهده خطوط تولید انواع نان بستنی کلیک کنید !

 آرد برنج و خواص آن

با اسیاب کرد دانه های شکسته برنج تولید می شود و جهت استفاده قرار می گیرد. این آرد دو رنگ سفید و قهوه ای دارد که از برنج سفید و قهوه ای تولید می شود اما طعم متفاوتی دارد .آرد برنج از دانه‌های برنج تهیه می‌شود و دارای طعم ملایم و قابل استفاده در تهیه نان‌ها، کیک‌ها و دسرها است. این نوع آرد برای تهیه محصولات بدون گلوتن مناسب است.

خواص:

از آن برای غلیظ کردن سس ها استفاده می کنند .. پزشکان آرد برنج را برای افرادی که مشکل گوارشی دارند و  همچنین سلامتی کبد و چاقی صورت توصیه می کنند. این آرد دارای منیزیم ،پروتئین ،ویتامین ، فسفر، فیبر  ، مس و روی است.

کاربرد:

پخت کیک ، مافین ، فرنی ، شیرینی برنجی ، سوپ، آش ، کوکو و کتلت از کاربرد های این آرد است .

آرد سمولینا چیست ؟

این آرد  از گندمی به نام دوروم تولید می شود که نوع گندم آن سخت با دانه های درشت ، تیره تر و طلایی تر از آرد گندم با بوی ملایم مانند خاک و طعم شیرین است .سمولینا در ایتالیا محبوبیت فراوانی دارد .آرد سمولینا از دانه‌های سمولینا تهیه می‌شود و دارای مقادیر زیادی فیبر، پروتئین و مواد مغذی است. این نوع آرد معمولاً در تهیه محصولات نانوایی، بیسکوییت و نان چربی‌کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص:

سلامت قلب و عروق ، سلامت سیستم گوارش ، کنترل دیابت ، کنترل وزن  ،منبع غنی آهن و نسبت به سایر آردها  پروتئین بیشتری دارد.

کاربرد:

انواع ماکارونی ، پودینگ ، غلات داغ ، غلیظ کردن ترشی یا سس از این آرد استفاده می شود.

آرد ایرمیک چه خاصیتی دارد ؟

 این آرد از میانی  ترین لایه گندم به دست می آید ، به طوری که از 100تن گندم تنها حدود 5 کیلو آرد به دست می آید.آرد ایرمیک نوعی آرد است که در فرآیند تولید خمیر از پودر ایرمیک استفاده می‌شود. این نوع آرد برای بهبود قوام و سبک‌تر شدن نان‌ها و محصولات شیرینی‌پزی استفاده می‌شود.

خواص:

دارای مواد معدنی و ویتامین های فراوان ، پروتئین ، فیبر،  آهن و منیزیم است .

کاربرد:

 در دسر ، حلوا  ، نان و ماکارونی کاربرد دارد.

آرد ذرت 

از انواع آرد و خواص آن ها می توان به آرد ذرت که از دانه ی ذرت خشک شده تولید می شود . آرد ذرت یک ماده ی غذایی خوشمزه و با ارزش بالای غذایی است .آرد ذرت از دانه‌های ذرت تهیه می‌شود و دارای طعم شیرین و سبک است. این نوع آرد برای تهیه محصولاتی مانند نان ذرتی، کیک و بیسکوییت مناسب است.

خواص:

پیشگیری از بیماری های قلبی و ناراحتی های دستگاه گوارش و دیابت است .

کاربرد:

انواع کیک وکلوچه ، شیرینی و سوپ های حاضری از کاربرد آن است .

آرد نخود چی 

این آرد از نخودچی پوست گرفته شده و بی نمک است. آرد نخود چی جایگزین خوبی برای آرد های گلوتن دار است.آرد نخود از دانه‌های نخود تهیه می‌شود و دارای پروتئین بالا و کم چربی است. این نوع آرد معمولاً برای تهیه محصولات گیاهی، نان‌ها و شیرینی‌ها استفاده می‌شود.

خواص:

درای پرتئین ، ویتامین ، مواد معدنی ، فیبر و دارای کالری و کربوهیدرات کمی است .

کاربرد:

شیرینی نخودچی، شامی ها و کوفته ها  از کاربرد های این آرد است .

جهت مشاهده خطوط تولید انواع نان بستنی کلیک کنید !

آرد سوخاری  

این آرد از خرد کرد کردن و الک کردن انواع نان باگت،نان تست  ، نان همبرگر و همچنین تفت دادن با انواع ادویه ها تهیه می شود.آرد سوخاری به آردی گفته می‌شود که در فرآیند تولید با حرارت بیشتری تهیه شده است. این نوع آرد برای تهیه محصولاتی مانند سوخاری، کیک‌ها و نان‌هایی با بافت چرمی و خوشمزه استفاده می‌شود.

خواص:

به دلیل پایین بودن رطوبت می توان زما زیادی از آن استفاده کرد و همچنین به دلیل برشته بودن نان ها قابلیت هضم بهتری دارد .

کاربرد:

برای سوخاری کردن فیله های مرغ و ماهی و سیب زمینی سرخ شده استفاده می شود .

آرد 150 چه نوع آردی است ؟

آردی است که قسمت کمی از پوسته و جوانه گیاه اسفزه  گرفته شده باشد .آرد 150 نوعی آرد تیره است که از ترکیب گندم کامل و آرد تیره تهیه می‌شود. این نوع آرد دارای خواص آرد گندم کامل است و برای تهیه نان‌های سبک و قابل هضم، شیرینی‌ها و محصولات نانوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص:

دارای مرطوب کنندگی پوست است .

کاربرد:

مصارف غذایی ،  دارویی ، بهداشتی و آرایشی کاربرد دارد.

راه اندازی تولید نان جو در تهران
ادامه مطلب

آرد فوری  

ابتدا آرد معمولی را خیس می کنند تا ذرات آن به هم بچسبند و دوباره آن را خشک می کنندکه دارای انازه ی یکسان و فاقد غبار و ذرات ریز است و با شیر و آب به راحتی مخلوط می شود .آرد فوری یا سریع الجذب، آردی است که برای تسریع فرآیند خمیرزنی و تهیه نان‌ها و محصولات شیرینی‌پزی به کار می‌رود. این نوع آرد عمدتاً در صنعت نانوایی و شیرینی‌پزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرد تریتیکاله

محققان از پرورش گندم وچاودار تریتیکاله را به وجود می آورندو سپس به آرد تبدیل می کنند.آرد تریتیکاله، از ترکیب گندم و جو تهیه می‌شود. این نوع آرد دارای مقادیر بالایی از پروتئین و فیبر است و برای تهیه نان‌ها، کیک‌ها و محصولات نانوایی با مزه و بافت خوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص:

ارتقا عملکرد هضم ، سلامت قلب ،پیشگیری و کنترل دیابت وحفاظت در برابر آسم از خواص آن است .

کاربرد:

برای تهیه ی نان بلغورو نان های نازک وهمچنین غذای دام و طیور مناسب است.

انواع آرد
انواع آرد های شیرینی

آرد تیره

آردی است که از تمام قسمت های دانه به غیر از جوانه آن تهیه می شود و نان تیره برای نان تیره اروپایی و نا سنگک مناسب است.آرد تیره از گندم تیره تهیه می‌شود و دارای رنگ تیره و طعم متمایل به تلخی است. این نوع آرد برای تهیه نان‌های گندم تیره، کیک و شیرینی‌هایی با طعم متمایل به تلخی استفاده می‌شود.

خواص:

دارای مقدار خام فیبر و سرشار از بتاکاروتن پیش نیاز ویتامین آ  ودارای مواد معدنی است.

کاربرد :

برای کوکو، سوپ و نان  کاربرد دارد .

آرد خبازی

این آرد حدود 8 تا 12 درصد سبوس گیری می شود و منبع آن لایه های خارجی گندم  و تا حدودی مغز دانه  است .
آرد خبازی، از گندم به صورت خام تهیه می‌شود و در تهیه محصولات نانوایی مانند نان همبرگر و برگر، پیتزا و کیک‌ها استفاده می‌شود. این نوع آرد دارای قدرت جذب آب کمتری است که باعث تولید محصولاتی با بافت چرمی و حجیم می‌شود.

خواص:

دارای پروتئین وخاکستر و  فیبر بالایی است.

کاربرد:

نان سنتی ، بربری ، لواش و سنگک کاربرد آن است .

آرد چاودار

طعم و بافت متفاوتی داردو انواع سبک ، متوسط و تیره از آرد چاودار وجود دارد.آرد چاودار از گندم چاودار تهیه می‌شود و دارای ترکیبی از آرد سفید و آرد گندم کامل است. این نوع آرد، خواص آرد گندم کامل را داراست و به دلیل حاوی املاح معدنی و فیبر بیشتر، منبعی مناسب از مواد مغذی برای بدن محسوب می‌شود.

خواص:

دارای مواد معدنی فراوان ، پروتئین و فیبر و ویتامین است و اشتها را کننترول و از بوجودآمدن  سنگ صفرا جلوگیری می کند.

کاربرد:

در برخی بیسکویت ها و کراکر ها کاربرد  دارد.

آرد گندم سیاه چه خواصی دارد ؟

 از دانه گندم سیاه  به دست می آیدوبرای رژیم گزینه ی مناسبی است.آرد گندم سیاه از دانه‌های سیاه گندم استخراج می‌شود. این نوع آرد دارای مقادیر بالایی از فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی است. مصرف آرد گندم سیاه به عنوان جایگزینی برای آردهای سفید در تهیه نان‌ها و دسرها، سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به دیابت و کنترل وزن مفید است.

خواص:

قابل هضم ، برای دیابت  ، چاقی و دارای پروتئین و مواد معدنی است .

کاربرد :

در غذا ،پنکیک ، سس ها ،  سوپ ها و مخمرها مناسب است .

جهت مشاهده خطوط تولید انواع نان بستنی کلیک کنید !

 آرد جو چیست و چه کاربردی دارد ؟

آردی است که از آسیاب و الک کردن جو به دست می آیدو برای تهیه ی مالت به منظور ماالشعیردر صنایع  غذایی کاربرد دارد .
آرد جو از دانه‌های جو تهیه می‌شود و دارای مقادیر بالایی از فیبر، ویتامین‌های گروه B و آهن است. این نوع آرد، برای تهیه نان‌های سبک و قابل هضم، مواد غذایی کم چرب و برخی از محصولات شیرینی‌پزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص:

کاهش علائم آرتروز و سالم نگه داشتن روده ها  خاصیت دارد .

کاربرد:

نان ، چیپس نان ، نوشیدنی ، خورشت ، کیک و کلوچه و غذاهای دیگر از کاربرد های این آرد است .

نکته ی مهم و قابل توجه در انواع آرد و خواص آن ها: 

چیپس نان جو یکی از مهم ترین محصولاتی است که بیماران دیابتی می توانند ازآن استفاده کنند که 100% با آرد جو در شرکت آذراندیشان با استفاده از دستگاه نان جو که توسط خود شرکت آذراندیشان تولید می شود ساخته می شود و سرمایه گذاران عزیز می توانند با کمترین درصد ریسک در این تولید فوق‌العاده سودآور سرمایه گذاری کنند و فقط کافی است با شرکت آذراندیشان تماس بگیرند .هر نوع آرد، ترکیبی منحصر به فرد از گندم، جو، سیب‌زمینی، ذرت و سایر مواد است. این ترکیبات باعث می‌شوند که هر نوع آرد ویژگی‌ها و خواصی خاص را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *